TEOG sınavına 1 hafta kala neler yapılmalı ? En çok bilinen yanlışlar neler ? Adaylar ders çalışmalı mı ? Günde kaç soru çözmeliler ? Ve daha fazlası bu yazıda.

TEOG sınavına bir hafta kala öğrencilerin özellikle dikkat etmesini tavsiye edeceğim bazı noktalar var. Öncelikle her sınav öncesi verdiğim genel tavsiyelerle başlamak isterim.
1)Beslenme düzenine dikkat etmelisiniz ve kan şekerinizi düzensiz hale getirecek aşırı şekerli ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında B vitamini almanızı ve tabii eğer hap kullanmak istemezseniz B vitamini yönünden zengin gıdalara yönelmenizi tavsiye ederim. Zihin açar diye bol bol yedirilen bal ve pekmez türevi gıdaları ise az miktarda tüketmenizi öneririm.
2)Uyku düzeni diğer bir önem verilmesi gereken bölümdür. Sizin yaşlarınızda akşam 11 ile gece 3 arasındaki o 4 saat uyku anlamında çok kıymetlidir. Bu nedenle; en geç 12 gibi uyuyup bu sürenin üç saatini uykuda geçirmenizi öneririm. Ancak stresten uyuyamıyorsanız asla kendinizi zorlamayın.
3)Geçmiş yılların soruları sizler için önemli ve tek referanstır. O nedenle bu soruları mutlaka çözmelisiniz.
Bu üç önemli noktadan sonra 1 haftada neler yapabilirim konusuna gelirsek, unutmayın bu sürede bir mucize yaratamasak bile anlamlı bir artış yakalayabiliriz.

Bunun için günde minimum 300 soru çözmeli ve her gün her derse el sürmelisiniz. 

Evde ders çalışırken, mutlaka masa-sandalye düzeninde oturarak çalışmalı, yerde, koltukta oturarak, yatarak, uzanarak, müzik dinleyerek ya da televizyonun karşısında asla ders çalışmamalıyız.

Şayet, masa başındayken dikkatimizin dağıldığını ve odaklanamadığımızı farkedersek, hemen temiz havaya çıkarak 5-10 dakika mola verelim. Nefes alıp verme egzersizi yapalım ve sevdiğimiz bir meyveyi yiyerek tekrar masanın başına geçelim.

Deneme sınavı sonuçlarımız beklediğimiz gibi gelmediğinde, moralimizi bozup “bu gidişle hiçbir şey yapamam” demek yerine “eksiklerimi tespit ediyorum” şeklinde durumu değerlendirmeliyiz. Unutmayınız ki zamanımız varken eksiklerimizi belirlemek ve kapatmak, TEOG sınavında fark etmekten daha iyidir.

Son 1 haftada beslenmemize, uyku düzenimize ve hastalanmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü, vücut direncimiz düşerse çalışma isteğimiz ve gücümüz de azalacaktır.

Sakatlanmaya, yaralanmaya yol açabilecek ağır sporlar ve bedensel hareketlerden uzak durmalıyız.

Kendimizi, başarımızı başkalarıyla kıyaslamamalı, motivasyonumuzu bozacak konuşmalardan uzak durarak, kendi başarımıza odaklanmalıyız.

Eğer, sınava yönelik çok yoğun bir şekilde endişe-heyecan yaşıyorsak; mutlaka rehber öğretmenimizden veya bir uzmandan bu konuda yardım istemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir