YARIN Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1.2 milyon ailenin heyecanla beklediği Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) ile yüzdelik dilimleri açıklamasıyla birlikte bu kez veliler için bir maraton başlıyor. Öğrenciler sınav maratonuna katılırken, velileri ise uzun soluklu bir yerleştirme maratonuna başlamış olacak.

Açıklamada, “2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 8’inci sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puanları yarın saat 10.00’da http://teog2017.meb.gov.tr/ adresinde ilan edilecek.” bilgisi paylaşıldı.

Bu maraton süreci veliler için 14 Eylüle kadar sürecek. Önce TEOG yerleştirmelerinin nasıl işleyeceğine bakalım. Son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da ailelerin önce “özel mi devlet mi?” kararını vermeleri gerekiyor. Çünkü özel okula kayıt yaptıran velinin devlet liseleri için tercih hakkı olmayacak.

Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda ilk kayıt dönemi YEP’in açıklanmasıyla birlikte yarından itibaren başlayacak. Özel okullar taban puanlarını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Bu okullar üç kez önkayıt-kesin kayıt dönemi yapacak. Boş kontenjanları kalırsa da 2 günlük bir serbest kayıt dönemine girecek. Bu okullar için bir tercih listesi hazırlanmayacak. Puanı tutan veliler istedikleri kadar okula önkayıt yaptırabilecek. Bir öğrenci de aynı anda birkaç okulun kayıt listesinde yer alabilecek. Bu durumda veli seçim yaparak bunlardan birine kesin kaydını yaptıracak. Velilerden sık gelen soruların başında “İki okula da kayıt yaptırabilir miyim?” oluyor. Hayır yaptıramazsınız, kesin kayıt için tek okulu seçmek zorundasınız. Zaten kaydınız e-okul sistemine işleneceği için başka bir okula kayıt yaptırma şansınız da olmayacak. Tercihi özel okul olan bu TEOG velileri kayıtların son bulduğu 13 Temmuz’dan itibaren tatile çıkabilecek. Çünkü 14 Temmuz’da ‘devlet’te tercihler başlayacak. Ancak özel okula kayıt yaptıranlar tercih listesi hazırlayamayacak.

Tercihi başta Anadolu, fen liseleri olmak üzere devlet liseleri olan veliler ise 14 Temmuz- 24 Temmuz tarihleri arasında tercih listesi hazırlayacak. 25 okulluk bu listeye merkezi yerleştirme ile öğrenci alan bazı özel okullar da konulabilecek.

11 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YEP üstünlüğüne göre yapılacak yerleştirme sonuçları açıklanacak. 25 okulluk tercihine yerleşemeyenler yine otomatik olarak açık liseye gönderilecek. Bu öğrenciler ile yerleştikleri okullardan memnun olmayanlar ise 3 kez yapılacak nakil uygulamasına katılabilecek. İşte bu nakillere özel okul kaydından vazgeçenler de katılabilecek.

Son 4’üncü nakil olarak da kabul edebileceğimiz nakiller ise il ve ilçelerde komisyonlar tarafından açıkta kalanlar için yapılacak. Devlet’te tercih maratonu da 14 Eylül’de son bulacak. Zaten 2017-2018 öğretim yılı da 18 Eylül’de başlayacak.

TEOG TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tercih listesi aslında sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sıralanır. Veli veya öğrencinin yüzdelik dilimi düşük, dolayısıyla puanı yüksek olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir. Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz. Sizin yüzdelik diliminiz aslında tüm sınava girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralamasını gösterir. Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralamasında da bir değişim olmayacaktır. Dolayısıyla seçmiş olduğunuz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir