TEOG tercih sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklama yaptı ve 11 Ağustos’ta açıklanması beklenen TEOG tercih sonuçlarını 07.08.2017 saat 19:00 da erişime açtı. Aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan TC kimlik numarası ve doğum tarihi girilerek TEOG tercih sonuçları kontrol edilebilir. İşte TEOG tercih sonuçları sorgulama sayfası…

TIKLA TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÖĞREN

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve böylece öğrenciler yerleştirildikleri liseye kayıtlarını da yaptırmış olacak. Son kontenjan başvuru sonuçları ise 08 Eylül 2017 tarihinde belli olacak.

10 SORUDA TEOG NAKİL SÜRECİ:
1) Kimler nakil başvurusunda bulunabilir?
: Herhangi bir okula yerleşsin ya da yerleşmesin tüm öğrenciler isterlerse nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.
2) Nakil tercihleri için nereye başvurulacaktır?
: Öğrenci velileri herhangi bir ortaokula giderek nakil başvurusunda bulunabileceklerdir. 
3) Nakil sürecinde hangi okullar tercih edilebilecektir?
: Nakil sürecinde en az 1 en fazla 3 okul olmak üzere istenilen tüm liseler tercih edilebilecektir.
4) Nakil başvurusunda bulunmak istediğiniz lisede boş kontenjan bulunmak zorunda mıdır?
: Elbette bir lisede boş kontenjan varsa oraya yerleşme ihtimaliniz artacaktır fakat bir liseye nakil başvurusunda bulunmanız için boş kontenjan olması şart değildir. Zira oradan da başka okullara nakil olmak isteyen öğrenciler olabilecektir ve böylece o okula yerleşme ihtimaliniz ortaya çıkacaktır.
5) Okulların boş kontenjanları ne zaman ve nereden öğrenilebilircektir?
: 14 Ağustos’tan başlamak üzere üç hafta boyunca her pazartesi günü eokul üzerinden liselerin boş kontenjanları ve taban puanları öğrenilebilecektir.
6) Kaç defa nakil başvurusunda bulunulabilecektir?
: 14-18 Ağustos, 21-25 Ağustos, 28 Ağustos-6 Eylül olmak üzere toplam üç nakil dönemi olacaktır. Yani üç hafta peşpeşe nakil başvuruları pazartesi başlayıp cuma günü sona ericek, sonuçlar ise bir sonraki pazartesi günü açıklanacaktır.

7) Bir öğrenci üç nakil döneminde de başvuruda bulunabilir mi?
: Evet, öğrenci isterse üç nakil döneminde de şansını deneyebilir.
8) Nakil sürecinde herhangi bir okula yerleşemeyen bir öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okula devam edebilir mi?
: Evet nakil süreci sonunda istediği bir okula yerleşemeyen öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okuluna devam edecektir. Yani açıkta kalma gibi bir durum söz konusu değildir.
9) İlk tercihlerde ve nakil sürecinde herhangi bir okula yerleşemeyen bir öğrencinin durumu ne olacaktır?
: Bu öğrenciler 11-15 Eylül tarihleri arasında bulundukları ilçenin milli eğitim müdürlüklerine başvurarak düşük puanlı bir liseye yerleştirilmiş olacaklardır ya da isterlerse açık Öğretim lisesine kayıt yapabileceklerdir. Ayrıca sezon içerisinde de her ayın son haftasında boş kontejanlara göre nakil başvurusu yapılabilecektir
10) Öğrencilerin yerleştirildikleri okula gidip kayıt yaptırmaları gerekir mi?
: Kayıtlar sistem üzerinden otomatikmen yapılacağından öğrencilerin ayrıca kayıt yaptırmalarına gerek yoktur ancak okul bilgi formlarının doldurulması, ders seçimi, okul kıyafeti gibi durumlar için öğrencilerin velisi ile birlikte Yeni okullarını ziyaret etmeleri faydalı olacaktır.
İlgililere önemle duyurulur!

One thought on “TEOG NAKİL SÜRECİ NASIL OLACAK? NAKİL BAŞVURUSU NASIL OLACAK?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir