Sağlık Meslek Lisesi Nedir?  Sağlık Meslek Liselerine gitmeli miyiz?

Sağlık Meslek Liselerinin avantajları ve dezavantajları  nelerdir?

2017-2018 sezonunun sonuna geldik ve LGS sonuçları açıklandı. Herkesin kendi öğrencisinin durumuna göre kafalarında belirlemiş olduğu liseler var. Bunlardan biri de Sağlık Meslek Liseleri. Peki Sağlık Meslek Lisesinin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Yazımızda bunlara biraz açıklık getirmeye çalışacağız.

Sağlık sektörü alanındaki iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla gerek devlet bünyesinde gerekse de özel okul olarak faaliyet gösteren, ortaokuldan sonra sınavla öğrenci alan meslek lisesi türüdür. Sağlık meslek liselerinde öğrenim süresi dört yıldır. Ülkemizde tüm lise türlerinin 9. sınıflarında aynı müfredat programı uygulandığından bu liselerde mesleki eğitime 10. sınıftan itibaren başlanır. 11 ve 12. sınıflarda sağlık kuruluşlarında staj denilen uygulama eğitimleri vardır. 12. sınıfta ise öğrenciler haftanın üç gününü hastane ve sağlık ocağı gibi sağlık kurumlarında iki gününü ise okulda teorik dersler alarak geçirirler. Sağlık kurumlarında uygulama eğitimi alırken hem sigortaları yapılır hem de asgari ücretin 1/3’ü kadar da ücret alırlar. Ayrıca sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler sınavsız olarak alanlarıyla ilgili bölümlerde ön lisans eğitimi alabiliyorlar. İsterlerse sınavla lisans programlarına da devam edebilme imkanları mevcuttur.

Öğrenciler 2014 yılına kadar liseden mezun olunduğunda Hemşirelik, Acil Tıp Teknisyenliği, Radyoloji teknisyenliği gibi bölümlerden diploma alabiliyorlardı. Şuanda ise bunların önü kapatılıp sadece Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı yada Sağlık Bakım Teknisyenliği alanlarından birini seçmektedirler.

      Sağlık Meslek Lisesinin Avantaj nelerdir?

Sağlık meslek liseleri öğrenciler için olduğu kadar ebeveynler için de avantajlıdır. Öğrenciler için en büyük avantajı, kısa süre içerisinde kazanılan ve mesleki geçerliliği olan bir diploma ve uzman olarak sağlık sektöründe işe başlama yetisidir.

Meslek lisesi mezunları diplomaları ile artık bir iş sahibidirler. Mezun olduklarında seçtikleri bölüme Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı yada Sağlık Bakım Teknisyenliğinden birini yapabilecek seviyeye gelmişlerdir. Avantajlı olan yönü bu tarafıdır.

(NOT: 2014 yılından itibaren sağlık meslek lisesine eğitim almak için başvuranlar hemşire unvanına sahip olamayacaklar.  Hemşire, ebe ve teknisyen gibi mesleklere katılmayı arzulayan kişilerin üniversite eğitimi almaları gerekecek.)

Hemşire Yardımcısı Ne İş Yapar?

Sağlık meslek lisesi mezunlarının kazandığı unvanlardan biri olan hemşire yardımcısı, bu liselerde okutulan bir bölüm olan hemşire yardımcılığı programından mezun olunması ile kazanılan bir unvandır. Hemşirelerin nezaretinde hastanelerde çalışabilecek olan hemşire yardımcıları, hastaların günlük yaşamlarını idame ettirmelerini, beslenme programlarının takibini, kişisel bakım ve temizliğini ve sağlık birimlerine ulaşımlarını denetler ve bu konuda hastalara yardımcı olur.

Sağlık Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Sağlık bakım teknisyenliği programını okuyarak bu bölümden mezun olan sağlık bakım teknisyenleri, sağlık kuruluşlarındaki teknikerlere yardımcı olmak üzere eğitim görürler. Türlü teknik işleri de beraberinde çalışan tekniker ile birlikte yapacak olan sağlık bakım teknisyeni aynı zamanda hastalarla birebir ilgilenerek onların günlük yaşam aktivitelerini, beslenmelerini ve ulaşımlarını da takip etmekte ve onlara yardımcı olmaktadır.

Ebe Yardımcısı Ne İş Yapar?

Ebe yardımcılığı programını bitirerek ebe yardımcısı unvanını kazanan kişiler, hastanelerde çalışan ebelerin nezaretinde onlara yardımcı olarak çalışmaktadırlar. Ebelerle birlikte doğuma girerek onların verdikleri görevleri yapmakla yükümlü olan ebe yardımcıları aynı zamanda doğum öncesinde ve sonrasında anne adaylarının beslenmelerini takip etmek, günlük aktivitelerine yardımcı olmak, kişisel bakımlarını ve temizliklerini gerçekleştirmek ile de yükümlüdür.

Radyoloji Teknisyeni Bölümü
Sağlık kurumlarına başvuran hastaların teşhis ve tedavisinin yapılması amacıyla röntgen filmi çeken, filmin banyosunu yapan, ışın tedavi planını uygulayan, film raporlarını yazan ve bu belgeleri  arşive kaldıran teknik elemanların yetiştirildiği bölümdür.

Anestezi Teknisyeni Bölümü
Bir hekim danışmanlığında ve kontrolünde hastaları, ameliyata hazırlamak için anestezik maddeleri tekniğine göre uygulayarak hastayı uyutan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü
İnsanları kazalardan koruyarak ülkenin her kesimindeki vatandaşların beden, ruh ve sosyal yönden kaza geçirmeleri durumunda  tıbbın sağladığı bilgi ve becerilerle insanlara ilk yardım bakımını yapan ve kaza geçiren kişiyi acil bakım ünitesine götürerek ilk bakımını sağlayan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Laboratuvar Teknisyeni Bölümü

Sağlık kurumları kapsamında her türlü laboratuvarlarda, halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine yardım etmek amacı ile her türlü araç-gereç ve makineyi  kullanarak teknik olarak laboratuvar tetkik ve analizlerini gerçekleştiren, bu amaçla örnek alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatlarını hazır hale getiren  yaptığı bu tahlillerle hastalıklar arasındaki ilişkiyi saptayan, sonuçları raporlandırarak katda geçen sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Diş Protez Teknisyeni Bölümü
Ağız ve diş alanında, diş hekiminin direktif ve kontrolü doğrultusunda kendisine gönderilen ağız ölçüleri ile hastanın eksik olan diş ve ağız dokularının eksikliğini gideren, protez ve apareyleri tekniğine uygun olarak ortaya koyan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü

Tüm yerleşim bölgelerinde birey ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini tepit edip inceleyen, kontrol altında tutan, iyileştirme çalışmaları için elinden geleni yapan , bu amaçla atıklar , kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini sağlayan,  ruhsatlandırma yöntemleri ve zararsızlaştırma tekniklerini hayata geçiren ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü
Bireyin, ailenin ve toplumun her açıdan sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin imkanları doğrultusunda ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanan, hekimin isteği ile ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları teklif eden sağlık personelinin yetiştirildiği bölümdür.

Tıbbi Sekreter Bölümü

Tıbbi istatistiklerle ilgili bilgileri  toplayan, topladığı bilgileri bilimsel yöntemlerle analiz ederek ilgili birimlere raporlayabilen , tıbbi birimlerdeki haberleşme ve yazışma işlerini yürüten, gerekli bilgileri toplayıp belgeye çevirebilen  sağlık personelin yetiştirildiği bölümdür.

 Birazda dezavantajlarına bakacak olursak;

Tüm temel dersler işlenmez ve meslek dersleri ağırlıklı olur.

Meslek derslerin kat sayıları fazla olur.

11. ve 12. sınıfta staj dersleri başladığı için günler yorucu geçer.

Son olarak kafamızda şöyle bir soru oluyor. Anadolu lisesi mi sağlık meslek lisesi mi? Bu tercih tamamen ailenin içerinde alacağı kararlar sonucunda ulaşılacaktır. Fakat bana soracak olursanız Sağlık Meslek Liselerinin önü eskisi kadar açık olmadığı ve üniversite sınavlarına staj yada meslek derslerinden dolayı çok çalışamadıkları için önceliğin Anadolu lisesi olmasıdır.

Şuan ki durumda sağlık meslek liselerinin tercih oranı biraz daha azalmıştır.

Umarım herşey gönlünüzce olur. 🙂

Sağlık Meslek Liselerini değerlendirdiğimizde avantajları ve dezavantajlarını yukarıdaki yazımızda aktarmaya çalıştık.

Üniversite sınavına hazırlık için  SORULARINIZ YADA ÖZEL DERS TALEBİNİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Sorusu olan veli yada öğrencilerimiz http://www.tuzlaozelders.net/soru-cevap/  linkinden yorum yapabilir yada instagram hesaplarımızdan bize ulaşabilir.                                   Mehmet Öğretmen                                                                                                       instagtam   @mehmethocam20                                                                                     instagram    @tuzlaozelders

 

Değerli yorumlarınızı bekliyoruz

 

 

9 thoughts on “SAĞLIK MESLEK LİSESİ NEDİR? AVANTAJLARI ve DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

  1. Sizce önümüzdeki yıllarda eski sisteme döner mi? Yani sağlik meslek lisesi öğrencileri yine hemşire olarak atanabilirm i?

    1. Eski sistem geri getirilmeye çalışılıyormuş diye biliyorum en azından öğretmenlerimiz öyle demişti.Biz okuldan mezun olmadan olabileceğini söylemişti

    2. sanmıyorum. sağlık meslek liseleri kapanacak haberi var zaten. bende sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. herhangi bir iş garantisi yok ve ebe yardımcısı, sağlık bakım teknisyeni yardımcısı, hemşire yardımcısı gibi ünvanlar var. üniversite şart ama temel dersleri göremiyoruz. kurslarla bir yere kadar. tavsiye etmem.

  2. Sınavsız geçiş hakkı var mı hala yasa ek bir puan bunlar hakkında lütfen bilgi verebilir misiniz

  3. ben sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenı olarak bitirdim 2014 yılına kadar iş imkanı ve üniversittelere sınavsız geçiş hakkımız vardı tüm haklarımız elimizden alındı şimdi mezunum iş bulamıyorum özel sekörde aşırı yogunluk var üniversıte sınavına temel dersler matemat,k fen ögretilmedigi için temelimiz olmadığı için çok zorlanıyoruz arkadaşlar size tavsiyem sağlık meslek lisesi seçip hayatınızı karartmayın ben seçtim pişman oldum sürekli değisen egtim sistemiyle birlikte daha kotu oluyoruz saglık meslek lisesi secmeniz sizin zararınıza olur

  4. saglik bakanligi biraz düşünceli olsaydı saglik alanlarını sadece e saglik lisesi için 1. oturumda koyardı ya da 11 ve 12. sınıfta dersleri getirir saglik derslerini azaltirdi bizleri düşünmeyerek saglik dersleri karşısında çok çalışmamızı bekliyorlar daha matematiği çözemedik bunlari mi calisacaz anlam veremiyorum

  5. bende bu sene sınava gireceğim ve çok endişeli ve bir o kadar da kararsızım sonuçta her geçen gün sistem değişiyor açıkçası bu yüzden kaygılanmıyor değilim

  6. cidden böyle düşünerek tercihlerime sağlık meslek yazdım ama 2 sene önce bakan açıklama yaptı hemşire yardımcılarını kurtarıcam diye önümde daha 4 sene var kim bilir neler olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir