Özel ders denilince akla ilk gelen husus gerekliliğidir. Özel ders ile ilgili sorularınızın yanıtlarını bu yazının devamında ayrıntılarıyla okuyacaksınız.

Özel ders genel olarak, dersleri istenen düzeyde olmayan ve daha iyisini yapmak isteyen öğrencilerin başvurduğu bir ders çalışma yöntemidir. Öğrencinin derslere karşı olan ilgisizliği, motivasyon eksikliği, Kalabalık sınıf ortamı öğrencinin konuları anlayamamasına ve derslerden uzaklaşmasını neden olur. Günler, haftalar, aylar ve yıllar böyle geçer gider. Öğrenci derslerden tamamen kopma noktasına gelir. Hedeflerinden uzaklaşması, dersleri anlamsız kılmaya başlar. derste sıkılır, konuşur, okula ders için değil de arkadaşlarını görmek, muhabbet etmek için gitmeye başlar. Öğrencinin bu noktaya gelmesine asla müsaade edilmemelidir.

Biz öğretmenler olarak üzerimize düşeni yerine getirmek durumundayız. Fakat bizleri aşan öğrenciden kaynaklanan sıkıntılarda velinin devreye girerek güvendiği öğretmen yada kurumlardan destek alması gerekir. Unutmamalıyız ki geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ihmal edilmemesi gerekir. Aile bütün ekonomik imkanlarını seferber ederek özel ders aldırmalıdır. Özel derste öğretmen öğrenciyi birebir takip ettiğinden, nerede eksiği olduğunu görür ve ona göre program oluşturarak, öncelikle eksiklikleri ortadan kaldırır. Daha sonra bol bol soru çözerek ve etkili anlatımla öğrencinin derse olan hakimiyeti artar ve başarı kaçınılmaz olur.

Özellikle de temel eksiklikleri giderilmiş öğrenci, birebir eğitimle okul müfredatını, okuldaki öğretmenden önce takibe başlarsa, yani özel ders öğretmeni, okul konularını daha okulda görmeden anlatırsa; okulda tekrar anlatılacağından öğrencinin konuya hakimiyeti iyice pekişir, diğer öğrencilerin konu hakkında bilgisi olmadığından, onları geçer, tahtaya daha sık kalkar ve kanaat notunu yükseltir. Böylece öğrencinin kendine olan güveni artar.

Aile özel ders aldırırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Öğretmen, Öğrencinin yapısına uygun, öğrenci ile frekansları uyuşan, öğrencinin seviyesine inebilecek, öğrenciyi derse motive edebilecek ve öğrencinin eksiklerini tamamlayacak donanım ve beceriye sahip olmalıdır.
  • Aile olaya sadece ekonomik olarak bakmamalıdır.Yani kim daha ucuza ders veriyorsa o kişiye yönelmemelidir. Bu çocuklarımızın geleceğini karartabilecek ve onları geri dönülmez sonuçlara sürükleyebilecek büyük bir hatadır. Özel ders profesyonellerin işidir. Eğer özel ders veren öğretmen kurumsal olarak desteklenmez ise başarıyı yakalaması çok zordur.
  • Özel dersle birlikte öğrenci ofis programları ile desteklenerek ve konu tekrarları yaparak kısa sürede başarıya ulaşır. Eğitim işi tesadüflere bırakılmayacak kadar önemli ve profesyonel bir iştir. Öğrenciye konu testleri uygulanıp analizleri çıkartılmalı ve tespit edilen eksikleri telafi edilmelidir.
  • Bazı aileler de ekonomik durumları müsait olmasına rağmen özel ders aldırmayı düşünmezler bile. Bunun sebebi ya paraya kıyamazlar ya da “kendi kendine yapsın”, “ne işi var, otursun çalışsın” anlayışı hakimdir. Şunu kesinlikle bilmek gerekir; o kadar çok gereksiz harcamalar yapıyoruz ki, eğitime yapılan harcama hiçbir zaman boşa gitmez. Uzun vadede mutlaka çok karlı bir şekilde geri dönüşümü olur. Çocuğumuzun Özel dersle desteklenmesi ile hem zaman kaybı önlenmiş olur hem de konuyu daha iyi öğrenmiş olur. Bununla birlikte bol bol soru çözülerek hedeflerimize daha da yaklaşmış oluruz. Çocuklarımızın yeteneklerini ortaya çıkararak geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlamış oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir