2017 TEOG sonuçları açıklandı.Sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler tercihlere odaklandı.MEB 2017-2018 YEP ve yüzdelik dilimler sorgulama sayfasını erişime açtı.

2017 TEOG Yüzdelik Dilim Puanları Yayımlandı Öğrenmek için Tıkla

TEOG 2017 YEP Puanları Açıklandı Tıkla Öğren

Günlerdir beklenen ve üzerinde farklı açıklamalar olan TEOG açıklandı. Beklendiği gibi ikinci sınav çok kolay olduğu için puanlarda yükselme meydana geldi. Daha önceki yazılarda da bahsettiğimiz gibi 5-30 arasında puan artışı gerçekleşti. Şimdi ki en kafa karıştırıcı soru nasıl tercih yapacağız?

Yüzdelik dilime mi bakmamız gerekiyor yoksa YEP e mi bakmalıyız?

YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir.Örneğin Türkiye genelinde % 5 giren bir öğrenci 1 300 000 (Teog sınavına giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 65000. olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır. Fakat yüzdelik dilimlerdeki oynama puan oynamasına baktığımızda çok daha az olacaktır.

Tercih yaparken hangi yüzdeyi kullanarak tercih yapacağız?

MEB açıklamış olduğu kontenjanlarla birlikte bir yüzde verdi yalnız bu yüzdelerin Türkiye geneli mi il geneli mi olduğunu açıklamadı.Türkiye geneli yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.İl geneli yüzdelik dilimde özellikle küçük iller için iyi fikir verebilir. Örneğin il yüzdesi %5 olan öğrenci eğer ilde teog sınavına giren öğrenci sayısını aşağı yukarı tahmin ederek bir tercih yapabilir.

2016-2017 sezon sonuçlarına baktığımızda geçen sene 450 puan alan öğrenicinin yüzdelik dilimi %8 iken bu sene 450 puan alan öğrencinin yüzdelik dilimi %12,5 dir.

Yine  başka bir puanı incelediğimizde geçen sene 485 alan öğrencinin yüzdelik dilimi %1,3 iken bu sene 485 alan öğrencinin yüzdelik dilimi %3 oldu.

Son olarak geçen sene 400 puan alan öğrenciye baktığımzda yüzdelik dilimi %21 iken bu sene 400 alan öğrencinin yüzdelik dilimi %29 olarak gerçekleşmiştir.

Tüm bu sonuçlara baktığımızda 5 ile 30 puan arasında bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerden ve velilerden ricamız mutlaka tercih yaparken yüzdelik dilimleri dikkate almanız ve uzmandan yardım almanızdır.

Sorusu olan veli yada öğrencilerimiz http://www.tuzlaozelders.net/soru-cevap/  linkinden yorum yapabilir yada instagram hesaplarımızdan bize ulaşabilir.                                                                                                      Mehmet Öğretmen                                                                                                   (İNSTAGRAM)  @mehmethocam20                                                                                             @tuzlaozelders

10 thoughts on “Nasıl tercih yapacağız? Yüzdelik dilime göre mi YEP mi?

    1. Merhabalar. İstediğiniz okulun gelme ihtimali görünüyor. Ama gelmeme ihtimalini düşünerek başka alternatif liseler düşünüp tercihlere eklemekte fayda var. Başarılar 🙂

  1. Hocam yüzdelik dilimim 0,67 puanım 494.27 istediğim okulun yüzdelik dilimi 0.55 girebilir miyim sizce??

  2. merhaba yüzdeliğim 4,77 puanım 480,257 ama istediğim lisenin puanı 463 yüzdeliğiyse 4,43 gideblir miyim? şimdiden teşekkürler

    1. Merhabalar Puanınız için tebrik ederiz. İstediğiniz liseye girme ihtimaliniz yüksek gibi görünüyor ama tercihlerde başka lise alternatifleri bulundurmakta fayda var. Başarılar

    1. İhtimalin var görünüyor ama şansın biraz düşük malesef. Başka alternatif liseler ekle mutlaka. Umarım gönlünüzce olur ?

    1. Merhabalar Zehra. İstediğiniz liseye girme ihtimaliniz zor görünüyor. Başka alternatifleride değerlendirin mutlaka

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir