NASIL BİR ZEKAYA SAHİBİZ?

Merak ediyorsanız vaktinizi ayırıp incelemenizde fayda var.

Nasıl bir zekaya sahipsiniz merak mı ediyorsunuz? Amerikalı psikolog Howard Gardner genel olarak zeka türlerini 8 başlık altında toplanmış. Özellikleri okuyarak size en çok hangisi veya hangilerinin uyduğunu bulabilir ve bu sayede hangi tür zeka yada zeka türlerine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz…

1-)MATEMATİKSEL ZEKA

Soyut şeyleri çabuk kavrar. Sayılarla arası iyidir. Olayları akıl yürüterek çözümler. Eleştirel düşünce gelişmiştir. Mantıklı açıklamalar bekler. Strateji oyunlarında iyidir. Matematiksel hesapları aklından kolaylıkla yapabilir. Nesneleri kategorilere ayırarak düzenler. Bilimsel deneylerden hoşlanır. Matematiğe ilgisi vardır. Herhangi bir şeyin nasıl çalıştığını merak eder. Problem çözme kabiliyeti gelişmiştir.

2-)Görsel – Alansal Zeka

Şekil ve renklere aşırı duyarlıdır. Duyduğuna ve okuduğuna dair şeyleri kafasında kolaylıkla görselleştirebilir. Fotoğrafa ilgi duyar. Yön duygusu gelişmiştir. Daha önceden gördüğü yerleri çok canlı bir şekilde hatırlayabilir. Hayalgücü gelişmiştir. Çizim ve resim yapma yeteneği vardır. Yap-boz oyunu, maket hazırlama gibi konularda yeteneklidir. Resimleri, grafik ve haritaları kolaylıkla yorumlayabilir. Resimli kitaplardan hoşlanır. Geometriye ilgi duyar. Sanatsal etkinlikler hoşuna gider. Görerek, izleyerek ve görsel açıdan zengin kaynaklarla daha kolay öğrenir.

3-)Dilsel Zeka

Kelime oyunlarını ve süslü cümleler kurmayı sever. Yabancı dil öğrenmeye yatkınlığı vardır. Bir dilin yapısını kolaylıkla çözümleyebilir. Gramer hataları ve anlatım bozukluklarını çabuk far keder. En iyi okuyarak, notlar alarak, dinleyerek ve tartışarak öğrenir. Sözlü ve/veya yazılı iletişimi iyidir. Kelime dağarcığı ve hafızası kuvvetlidir. Özlü sözleri, ünlü kişilerden alıntıları, atasözleri ve deyimleri kolaylıkla aklında tutabilir. Hikayeler anlatır, anlattıklarına mizah ve ilginçlik katmayı sever. Okuduğu şeylerden konuşmayı sever. İkna yeteneği gelişmiştir.

4-)Bedensel – Kinestetik Zeka

Fiziksel olarak aktif olmayı sever. Bedenine hakimdir ve iyi bir vücut dengesine sahiptir. Aktif olarak sporun herhangi bir dalıyla uğraşmayı sever. Bakmak yerine dokunmayı tercih eder. Elleriyle çalışmaktan hoşlanır. Uzun süre oturamaz, hareket ihtiyacı duyar. Açık havadan hoşlanır. Duyarak veya görerek değil, deneyimleyerek ve yaparak öğrenir. Dansa ilgi duyar.

5-)Müziksel zeka

Ses, ritim, tını ve melodilere aşırı duyarlıdır. Müzik kulağı iyidir. Duyduğu bir müziği kolaylıkla çalabilir. Şarkıları kolaylıkla ezberler. Herhangi bir müzik aletini çalma veya şarkı söyleme konusunda yeteneklidir. Kafasının içinde sürekli bir ritim veya ezgi vardır. Bir müziğin içindeki farklı enstrüman seslerini kolaylıkla birbirinden ayırabilir. Dil becerileri bu grupta da gelişmiştir. Ritimle hareket ediyormuş gibidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir