Biyoloji dersi öğrenmeye dayalı bir derstir. Sınav soruları genellikle bilgi sorularıdır. Muhakeme sorusu azdır. Bu sebeple çalışan öğrenciler sonuç alabilir. Bazı öğrenciler latince kelimeler olduğu ve öğretmenleri okulda biraz zorlaştırdığı gerekçesi ile biyolojiden ürkerler.

Halbuki dershanelerde öğrencilerin en kolay öğrendikleri derstir. Son sınıfta okuyanlar veya dershaneye devam edenler öğretmen yardımından istifade etmelidirler. Bunun için öğretmeninizin anlatacağı konuyu önceden hazırlanınız. Konu hazırlanırken konuyu okuyunuz. Vurgulanan koyu puntolarıyla yazılan kısımları gözden geçirip konu özetini okuyup sorular çıkararak bu sorulara cevaplar aranmalıdır.

Derste öğretmen konuyu anlatırken not tutmalı, vurguladığı şeyleri yıldız koyarak altı çizerek belirginleştirmelidir. Kendiniz çalışırken çıkardığınız soruları öğretmeninize sorunuz. Aldığınız notları evde temize geçirerek konuyu bir kere daha tekrar ediniz. Konu ile ilgili hazırlanmış test kitaplarının özetlerini okuyup sorularını çözünüz. Püf noktaları öğreniniz. Dershanede okuyanlara verilen konu testleri çözülmelidir. Takıldığınız soruları hocalarınıza sorunuz.

Hiçbir soruya önemsiz, anlamasam da olur demeyin. O sorudaki püf noktası önemli bir sorunun ana fikri olabilir. Ayrıca YGS-LYSsorularını çözüp yorum yapın. Her sorudan çıkarabilirseniz ana fikir çıkarmaya çalışın. Ezbere dayalı bir ders olduğunu kolay unutulacağını düşünerek sık sık tekrar yapın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir